Europejska Sieć Obserwacyjna Rozwoju Terytorialnego i Spójności Terytorialnej (ESPON) przygotowała interesującą publikację na temat transgranicznych usług publicznych świadczonych w regionie Południowej Karelii na pograniczu fińsko-rosyjskim. Opracowanie powstało w ramach projektu ESPON pn. „Transgraniczne usługi publiczne”. Doświadczenia z fińsko-rosyjskiej granicy mogą posłużyć jako inspiracja dla polsko-rosyjskich projektów realizowanych na Warmii i Mazurach w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja.
Autorzy dokumentu zidentyfikowali i opisali 15 transgranicznych usług publicznych realizowanych na fińsko-rosyjskim pograniczu. Przedsięwzięcia te dotyczą obszarów takich jak m.in. transport, edukacja i włączenie społeczne, turystyka, czy kultura. Współpraca transgraniczna obejmuje uniwersytety oraz szkoły wyższe realizujące różnego rodzaju programy wymiany i mobilności rosyjskich oraz fińskich uczniów/studentów. Edukacja kulturalna oraz wsparcie społeczne są zapewniane przez specjalną usługę tzw. ,,tłumaczy kulturowych„. Usługa ta ma na celu wspieranie integracji rodzin, które zdecydowały się zamieszkać na stałe po drugiej stronie granicy. Jej działania łączą w sobie tłumaczenie językowe, wsparcie emocjonalne i poradnictwo.
Transgraniczne usługi publiczne na fińsko-rosyjskim pograniczu to również wspólne działania w zakresie ochrony ludności i zarządzania katastrofami. Zapewniają one pomoc ratowniczą po obu stronach granicy. Warto zapoznać się z projektami wspierającymi współpracę publicznych instytucji kultury. Ciekawym przykładem współpracy jest utworzenie aplikacji mobilnej. Ma ona na celu usprawnienie ruchu transgranicznego, czemu służy informowanie użytkowników o aktualnym, szacowanym czasie przejazdu i kolejkach na przejściach granicznych. System ten opiera się na danych pochodzących z samochodów prywatnych i zbieranych przez usługodawców w ramach tzw. „crowdsourcingu”.
Warto zwrócić uwagę, że zaprezentowane przez autorów opracowania dobre praktyki współpracy Finlandii i Rosji na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej mogą stanowić punkt odniesienia oraz zainspirować lokalne samorządy, jak również instytucje Warmii i Mazur do realizacji wspólnych z partnerami z obwodu kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej przedsięwzięć rozwijających usługi publiczne w ramach przyszłego Programu Współpracy Transgranicznej Interreg NEXT Polska-Rosja 2021-2027.Jednym z priorytetów przyszłego Programu PL-RU na lata 2021-2027 będzie Cel szczegółowy Interreg 1 (ISO1) – ,,Lepsze zarządzanie współpracą” obejmujący współpracę administracji i projekty typu „people2people”. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z publikacją. Jest ona dostępna pod tym linkiem.