Dzięki realizacji projektów w perspektywie finansowej 2014-2020 stało się jasne, jak powinny wyglądać i funkcjonować dostępne miejsca, instytucje czy usługi oraz jakie procesy są wymagane, by dostępność poprawiła się. Ponad 250 trwających oraz zakończonych inicjatyw przyczyniło się do opracowania i weryfikacji w praktyce wielu modeli i standardów: dostępnej szkoły, instytucji samorządowej, instytucji kultury, parku narodowego, usługi transportowej, usług komunikacyjnych, czy też dostępnej placówki podstawowej opieki zdrowotnej i szpitala.

Powyższe modele i standardy zostały przygotowane z myślą o możliwości ich późniejszego wykorzystania w różnych podmiotach na terenie całego kraju. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zachęca do ich wykorzystania w działaniach podejmowanych przez samorządy – zwłaszcza podczas planowania i realizacji inwestycji związanych z budową lub modernizacją placówek, takich jak szkoły, placówki ochrony zdrowia czy miejsca rekreacji.

Wszystkie standardy i modele znajdą Państwo pod adresem:

https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/fundusze-europejskie-bez-barier/dostepnosc-plus/poradniki-standardy-wskazowki/standardy/

W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu z przedstawicielami Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej koordynującymi wdrażanie programu Dostępność Plus, pod adresem: dostepnosc.plus@mfipr.gov.pl.