Międzyrządowy Zespół do spraw Zmian Klimatu przy ONZ (IPCC) opublikował najnowszy raport na temat zmian klimatu. Pierwsze sprawozdanie opublikowano w 2014 roku. Obecny raport jest częścią prac nad aktualizacją stanu wiedzy w tym obszarze. Nad dokumentem, który odnosi się do 14 tys. prac naukowych, pracowało 234 osób z 66 krajów.
Jak czytamy w raporcie pt. Zmiana klimatu 2021: podstawy naukowe zaobserwowano zmiany klimatu Ziemi w każdym regionie i w całym ekosystemie klimatycznym. Zmiany te są powszechne, gwałtowne i coraz intensywniejsze. Wiele zmian jest bezprecedensowych od tysięcy, jeśli nie setek tysięcy lat, a niektóre z już zaistniałych zmian – takich jak ciągły wzrost poziomu morza – są nieodwracalne przez najbliższe setki, a nawet tysiące lat.
Autorzy raportu jednoznacznie stwierdzają, że to człowiek odpowiada za prawie całe globalne ocieplenie. Na skutek działalności ludzi planeta ogrzewa się w tempie niespotykanym od co najmniej 2000 ostatnich lat.
Najważniejsze ustalenia raportu:
- Ziemia ogrzewa się pod wpływem działalności człowieka;
- zmiany klimatu Ziemi już się dokonały, a niektóre ze skutków mogą być nieodwracalne;
- istnieją niezbite dowody na to, że główną przyczyną zmian klimatu jest dwutlenek węgla (CO2), nawet jeśli inne gazy cieplarnianie i zanieczyszczenia powietrza także wpływają na klimat;
- obecny poziom ocieplenia naukowcy szacują na ok. 1.1℃. Według nich nie jest już możliwe ograniczenie wzrostu temperatury do 1,5 ℃ bez przekroczenia tego progu. Wciąż możliwe jest jedynie nieznaczne przekroczenie progu i ponowne obniżenie temperatury do końca wieku. Obecnie szacuje się wzrost 2.7℃ do roku 2100;
- środowisko naturalne zostanie zdegradowane wskutek dalszego ocieplenia klimatu Ziemi; ekosystemy lądowe i oceaniczne mogą jedynie w ograniczonym stopniu pomóc rozwiązać problem zmian klimatu;
- jeśli ma nastąpić powstrzymanie globalnego ocieplenia, konieczne jest wdrożenie planów osiągnięcia zeroemisyjności; usuwanie CO2 to kluczowe narzędzie na drodze do tzw. zerowej emisji netto, ale będzie ono użyteczne tylko wówczas, gdy towarzyszyć mu będą szybkie i głębokie redukcje emisji;
- rządy muszą zmniejszyć emisje o połowę do 2030 r., aby zwiększyć szanse na ograniczenie wzrostu temperatury do 1,5 ℃. Plany klimatyczne muszą być bardziej ambitne i zawierać nie tylko punkt docelowy w postaci neutralności klimatycznej, ale przede wszystkim szybkie redukcje.
Międzyrządowy Panel do spraw Zmian Klimatu w swoim raporcie skupia się nie tylko na przyczynach i skutkach zmian klimatu Ziemi. Eksperci podają możliwe kroki, jakie powinny podjąć światowe rządy, aby przeciwdziałać intensyfikacji globalnego ocieplenia. Kluczem według autorów raportu ma być osiągnięcie zeroemisyjności. Oznacza to równowagę pomiędzy emisją gazów cieplarnianych a pochłanianiem CO2 z atmosfery.
Warto zaznaczyć, że Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego aktywnie włącza się w osiąganie celów neutralności klimatycznej poprzez m.in. wspieranie działań w tym zakresie ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 oraz przyszłego programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur.