Miasta, regiony, państwa członkowskie i partnerskie, unijne i krajowe organizacje zrzeszające podmioty miejskie oraz inne zainteresowane strony mogą składać wnioski o przyłączenie się do nowych Partnerstw Tematycznych w ramach Agendy Miejskiej dla Unii Europejskiej (Urban Agenda for the EU) w zakresie zarządzania wodą i dekarbonizacji budynków.
Oba partnerstwa połączą zainteresowane strony z sektora publicznego i prywatnego, władze miejskie, środowiska akademickie i organizacje pozarządowe, aby zdefiniować i wdrożyć innowacyjne działania, które sprostają pilnym wyzwaniom związanym z gospodarką wodną w miastach i dekarbonizacją budynków.
Agenda miejska dla UE to wielopoziomowa i wielostronna innowacyjna platforma instytucjonalna mająca na celu uwzględnienie miejskiego wymiaru polityki UE. Promuje ona współpracę między państwami członkowskimi, miastami, Komisją Europejską i innymi zainteresowanymi stronami poprzez tworzenie partnerstw tematycznych dotyczących krytycznych wyzwań miejskich. Jej ogólnym celem jest włączenie kwestii miejskich do polityk UE, zapewniając lepsze regulacje, finansowanie i szerzenie wiedzy wśród miast w całej Europie.
Obecnie trwa nabór do dwóch partnerstw tematycznych:
- Miasto wrażliwe w obszarze wody (Water Sensitive City) – partnerstwo to skupi się na zrównoważonym zarządzaniu zasobami wodnymi w miastach, zmianie podejścia do gospodarki wodnej w miastach w kontekście adaptacji do zmian klimatycznych i poprawy infrastruktury wodnej, postrzegając wodę nie jako wyzwanie, ale jako cenny zasób. Zakres tematyczny partnerstwa musi uwzględniać złożoną interakcję między zasobami wodnymi, jakością wody, infrastrukturą miejską, zrównoważonym rozwojem środowiska i potrzebami społecznymi na obszarach miejskich.
- Dekarbonizacja budynków (Building Decarbonisation) – celem tego partnerstwa jest opracowanie strategii na rzecz redukcji emisji CO₂ w budynkach, poprzez efektywną renowację, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz wprowadzenie inteligentnych rozwiązań technologicznych. Skupi się ono na interakcji zintegrowanych programów renowacji oraz lokalnych planów ogrzewania i chłodzenia, które przyczyniają się do realizacji celów społecznych, gospodarczych i środowiskowych miast. Partnerstwo obejmie wszystkie rodzaje budynków w ramach zintegrowanych programów renowacji, ale z naciskiem na poprawę zasobów mieszkaniowych poprzez współpracę z przestrzennie powiązanymi budynkami niemieszkalnymi i publicznymi.
Inicjatywy te umożliwiają miastom włączenie się w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, w tym:
- współpracę z ekspertami, instytucjami badawczymi oraz innymi miastami europejskimi,
- tworzenie konkretnych planów działania, które przyczynią się do poprawy jakości życia mieszkańców oraz redukcji negatywnego wpływu na środowisko,
- nakreślenie mapy drogowej wdrażania każdego działania (kroki, działania, harmonogram, zasoby, odpowiedzialni partnerzy),
- wzbogacenie własnych strategii rozwojowych o najnowsze trendy i technologie w zakresie gospodarki wodnej oraz dekarbonizacji budynków.
Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 2 października 2024 r. o godz. 14:00.
Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy (wyłącznie w języku angielskim) znajdują się na stronie: