Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wzmocnienia klimatycznego wymiaru polityki miejskiej. Zakłada ona obowiązek opracowywania miejskich planów adaptacji do zmian klimatu przez miasta liczące ponad 20 tys. mieszkańców. Dodatkowo wnioski i rekomendacje z opracowanych planów trzeba będzie uwzględnić w strategiach rozwoju gmin, studiach uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin oraz miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.

Planowane przepisy przewidują również, że 30% środków w ramach budżetu obywatelskiego gminy na prawach powiatu powinno trafić na ochronę środowiska miejskiego. Obowiązek ten ma dotyczyć wyłącznie gmin o statusie miasta na prawach powiatu, które aktualnie są zobowiązane do tworzenia budżetu obywatelskiego oraz do wydatkowania na ten cel co najmniej 0,5% wydatków gminy zawartych w ostatnim przedłożonym sprawozdaniu z wykonania budżetu. Przewiduje się ponadto uwzględnianie przez miasta powyżej 20 tys. mieszkańców w planowaniu przestrzennym działań zmniejszających wrażliwość na zmiany klimatyczne.

Na samorząd województwa projekt ustawy nakłada obowiązek uwzględniania komponentu adaptacyjnego w polityce rozwoju województwa poprzez zobowiązanie samorządu województwa do tworzenia warunków dla prowadzenia działań na rzecz adaptacji sektorów i obszarów wrażliwych na zmiany klimatu.

Należy jednocześnie zaznaczyć, że zagadnienia dotyczące adaptacji do zmian klimatu są także odzwierciedlone w horyzontalnych celach polityki europejskiej. Zostało to podkreślone nie tylko w Europejskim Zielonym Ładzie, ale jest uwzględnione także w programowaniu nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Projekt Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027 zakłada m.in. wsparcie opracowania i wdrażania planów adaptacji do zmian klimatu oraz uwzględnienie ich w systemie planowania przestrzennego w ramach Celu Polityki spójności „Bardziej przyjazna dla środowiska, niskoemisyjna Europa dzięki promowaniu czystej i sprawiedliwej transformacji energetycznej, zielonych i niebieskich inwestycji, gospodarki o obiegu zamkniętym, łagodzenia zmian klimatu i przystosowania się do nich, zapobiegania ryzyku i zarządzania ryzykiem, oraz zrównoważonej mobilności miejskiej”. Zakres projektowanych zmian jest wynikiem analiz Ministerstwa Klimatu i Środowiska, które zostały przeprowadzone m.in. w roku 2020 w ramach inicjatywy pn. „Miasto z Klimatem”. Przyjęcie projektu ustawy planowane jest na IV kwartał 2021 r.