Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej uruchomiło trzecią edycję projektu Partnerska Inicjatywa Miast (PIM3) na lata 2024-2026. Jest to program wymiany i promocji wiedzy pomiędzy miastami oraz innymi podmiotami zaangażowanymi w kształtowanie i realizację polityki miejskiej. Termin nadsyłania wniosków upływa w dniu 28 stycznia 2024 r.
Celem projektu jest wzmacnianie kompetencji miast i administracji centralnej w wybranych obszarach tematycznych (tzw. Sieciach tematycznych) związanych ze zrównoważonym rozwojem miast oraz tworzenie sieci kontaktów między miastami nastawionymi na współpracę i wymianę wiedzy, kapitalizacja wiedzy i wypracowanie oddolnych propozycji rozwiązań systemowych, upowszechnianie zasad partycypacji społecznej w zarządzaniu miastami, włączenie miast w realizację celów krajowych i europejskich (URBACT oraz Agendy Miejskiej UE).
Poszczególne etapy działania w ramach każdej sieci tematycznej PIM3 zakładają wypracowanie głównych produktów projektu tj.:
- Miejskie Inicjatywy Działania – opracowywane przez każdego uczestnika przy wsparciu ekspertów Banku Światowego. Jest to syntetyczny, operacyjny dokument, opisujący wybrane przez miasto wyzwanie i sposób jego rozwiązania. Zawiera propozycje konkretnych działań, harmonogram, opis interesariuszy itp.
- Plan Ulepszeń – zbiór rekomendacji dla administracji centralnej w zakresie tematyki danej sieci opracowany przez Zespół Banku Światowego na podstawie prac sieci oraz ze wsparciem jej uczestników.
W obecnej edycji zaplanowano trzy nowe sieci:
- Miasto efektywnie energetycznie – sieć planowania działań,
- Miasto kompaktowe – sieć planowania działań,
- Miasto dostępnych mieszkań – sieć transferu rozwiązań.
Sieci tematyczne (planowania działań) będą funkcjonować przez 2 lata (od marca/kwietnia 2024 r. do marca/kwietnia 2026 r.). Sieć transferu rozwiązań zakłada udział miasta lidera, którego doświadczenia w realizacji polityki mieszkaniowej staną się punktem wyjścia do prac sieci – w obecnej edycji PIM3 liderem będzie miasto Żory. Każdej z trzech sieci na przełomie grudnia 2023 i stycznia 2024 poświęcone będą webinary dostępne na stronie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej:
1) Miasto efektywnie energetycznie – 15 grudnia 2023 godz. 11:00 – 13:00
2) Miasto kompaktowe – 20 grudnia 2023 r.
3) Miasto dostępnych mieszkań – 11 stycznia 2024 r.
Aby wziąć udział w webinarze, należy zarejestrować się poprzez formularz zgłoszeniowy – https://www.webankieta.pl/ankieta/1079375/webinaria-dotyczace-sieci-pim.html.
Do udziału w projekcie mogą aplikować miasta, miejskie obszary funkcjonalne, jak i inne jednostki organizacyjne i pomocnicze działające w miastach, którym miasto powierzyło realizację części swojej polityki rozwojowej, w przypadku naszego regionu są to:
- miasta na prawach powiatu, gminy miejskie, gminy miejsko-wiejskie,
- miejskie obszary funkcjonalne (związki międzygminne, związki powiatowo-gminne, porozumienia międzygminne, stowarzyszenia gmin),
- jednostki organizacyjne gminy lub jej spółki z zastrzeżeniem, że każdorazowo będzie badane czy danej jednostce/spółce zostały przekazane przez gminę kompetencje dotyczące obszaru tematycznego sieci, do której aplikuje.
Udział w PIM3 pozwala uczestnikom na:
- zindywidualizowane wsparcie doradcze ekspertów Banku Światowego oraz ekspertów Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej,
- systematyczną i długoterminową wymianę wiedzy i doświadczeń,
- poszerzenie sieci kontaktów i dołączenie do społeczności praktyków miejskich,
- wypracowanie pomysłów i rozwiązań na potrzeby lokalne,
- identyfikację wyzwań systemowych oraz kształtowanie rekomendacji dla polityk krajowych.
Więcej informacji na temat Partnerskiej Inicjatywy Miast znajdą Państwo na stronie: https://www.gov.pl/web/fundusze-regiony/partnerska-inicjatywa-miast