30 czerwca 2021 r. Komisja Europejska przedstawiła długoterminową wizję obszarów wiejskich UE, w której zidentyfikowała wyzwania i obawy, a także podkreśliła najbardziej obiecujące możliwości.

Wizja ma na celu sprostanie wyzwaniom i problemom stojącym przed obszarami wiejskimi poprzez wykorzystanie pojawiających się możliwości związanych z zieloną i cyfrową transformacją UE oraz wniosków z pandemii COVID-19. Za istotne uznano również określenie sposobów poprawy jakości życia na obszarach wiejskich, osiągnięcie zrównoważonego rozwoju terytorialnego i pobudzenie wzrostu gospodarczego.

W oparciu o prognozy oraz konsultacje przeprowadzone z obywatelami i innymi działaczami na obszarach wiejskich przygotowano propozycję zawarcia Paktu ws. obszarów wiejskich. Inicjatywa ta, uruchomiona 20 grudnia 2021 r., ma zmobilizować władze publiczne i interesariuszy do działania zgodnie z potrzebami i aspiracjami społeczności wiejskich oraz zapewnić wspólne ramy współpracy na szczeblu unijnym, krajowym, regionalnym i lokalnym.

Długoterminowa wizja obszarów wiejskich UE zawiera dziesięć wspólnych celów, które są wynikiem szeroko zakrojonych konsultacji społecznych i zaangażowania interesariuszy. Pakt na rzecz obszarów wiejskich został również opracowany z udziałem wszystkich szczebli zarządzania i interesariuszy wspierających te wspólne cele.

Komisja Europejska zachęca do wyrażenia swojego zdania na temat Paktu i wzięcia aktywnego udziału w jego przygotowywaniu, a następnie wdrażaniu, na początku poprzez udział w ankiecie (w jęz. angielskim)znajdującej siępod adresem: https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/RuralPact

Więcej informacji na temat długoterminowej wizji obszarów wiejskich UE i Paktu ws. obszarów wiejskich można uzyskać na stronie: https://ec.europa.eu/info/strategy/priorities-2019-2024/new-push-european-democracy/long-term-vision-rural-areas_en