Podczas lipcowej sesji plenarnej Parlament Europejski przegłosował w drugim czytaniu uzgodniony z Radą Europejską tekst rozporządzenia w sprawie Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury (EFMRA) na lata 2021-2027.

Fundusz ten jest głównym narzędziem finansowym wspierającym wspólną politykę rybołówstwa w państwach członkowskich UE. Dysponuje łącznym budżetem w wysokości około 6,1 mld euro. Zgodnie z założeniami tzw. Zielonego Ładu, 30 proc. tych środków powinno zostać przeznaczonych na działania klimatyczne.

Celem funduszu jest szeroko rozumiane wsparcie społeczności nadmorskich, w tym m.in. wspieranie rybaków w przechodzeniu na zrównoważone rybołówstwo czy finansowanie projektów przyczyniających się do tworzenia nowych miejsc pracy oraz podnoszenia jakości życia społeczności nadmorskich w Europie.

Proponowany fundusz jest bardziej elastyczny niż jego poprzednia wersja, przewiduje pomoc preferencyjną dla regionów najbardziej oddalonych oraz dla rybołówstwa na małą skalę. Ponadto ponownie wprowadzono wsparcie z tytułu trwałego zaprzestania działalności połowowej oraz stwierdzono, że co najmniej 15% środków przyznanych państwom członkowskim należy przeznaczyć na kontrolę i gromadzenie danych. Poświęcenie większej uwagi akwakulturze znajduje potwierdzenie w dodaniu słowa „akwakultura” w nazwie funduszu.

W Polsce z EFMRA realizowany będzie Program w zakresie rybactwa i morza w latach 2021-2027, którego zadaniem jest wsparcie zrównoważonego rybołówstwa i ochrony żywych zasobów morza, bezpieczeń­stwo żywnościowe, poprawa skuteczności międzynarodowego zarządzania oceanami, ochrona, bezpieczeństwo oraz czystość mórz i oceanów, rozwój zrównoważonej niebieskiej gospodarki i wsparcie dobrobytu społeczności nadbrzeżnych z wykorzystaniem narzędzia RLKS. Przeznaczono na te działania ok. 512 mln euro.

Więcej informacji nt. Programu będzie zamieszczonych na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/nowa-perspektywa-finansowa-ue-po-2020-r