Partnerska Inicjatywa Miast jest odpowiedzią na zgłaszaną przez samorządy potrzebę wymiany wiedzy i doświadczeń między miastami oraz innymi podmiotami zaangażowanymi w kształtowanie i realizację polityki miejskiej oraz pozyskiwania pomysłów na wzmacnianie potencjału rozwojowego miast.
O udziału w projekcie mogą aplikować miejscowości posiadające status miejski:
- miasta na prawach powiatu,
- gminy miejskie,
- gminy miejsko-wiejskie,
Główne założenia projektu będą realizowane w trzech obszarach tematycznych:
- Miasto cyfrowe,
- Miasto inicjatyw PPP (Partnerstwa Publiczno-Prywatnego),
- Miasto zielone.
Sieć Miasto cyfrowe ma służyć wymianie doświadczeń związanych z transformacją cyfrową, wdrożonymi dotychczas lub wdrażanymi obecnie rozwiązaniami cyfrowymi dotyczącymi zarówno funkcjonowania różnych elementów infrastruktury miejskiej (zarządzanie miastem), jak również na poziomie styku urzędu z mieszkańcem (e-usługi).
Sieć Miasto zielone ma wspierać miasta w wdrażaniu rozwiązań pro-klimatycznych opartych na naturze, przyczyniać się do zwiększenia odporności miast na ekstremalne zjawiska klimatyczne i atmosferyczne oraz stanowić odpowiedź na wyzwania społeczne
i środowiskowe.
Sieć Miasto inicjatyw PPP ma popularyzować wykorzystanie partnerstwa publiczno-prywatnego, co powinno zapewniać miastom optymalizowanie wydatkowania środków budżetowych i dawać możliwość korzystania z wiedzy i doświadczenia biznesu.
Termin nadsyłania wniosków upływa 20 września 2021 r. Wykaz zakwalifikowanych miast zostanie upubliczniony na stronie internetowej Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.
Partnerska Inicjatywa Miast to jeden z projektów strategicznych Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju przyjętej przez Radę Ministrów w 2017 r.
Więcej informacji na temat zasad uczestnictwa w projekcie oraz wzór formularza aplikacyjnego znajdą Państwo pod adresem: https://www.gov.pl/web/fundusze-regiony/nabor-do-kolejnej-edycji-partnerskiej-inicjatywy-miast-na-lata-2021-2024.