Do 26 września br. trwa nabór wniosków w działaniu „Automatyzacja i robotyzacja w MŚP”, finansowanym z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 (FEPW), którego celem jest wsparcie polskich przedsiębiorców z Polski Wschodniej w transformacji działalności w kierunku Przemysłu 4.0.  

W konkursie ogłoszonym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) maksymalna kwota wsparcia wynosi 3 mln zł na projekty zakładające kompleksowe wsparcie MŚP w zakresie automatyzacji i robotyzacji. Efektem działań powinno być zwiększenie innowacyjności procesów produkcji lub usług oraz ich produktywności. Poziom wsparcia może wynieść do 85 % wartości projektu, w zależności od rodzaju wydatków i formy pomocy. Przewidziana alokacja konkursu wyniesie 100 mln zł.

Przedsiębiorcy zainteresowani aplikowaniem powinni mieć na uwadze, że rezultat projektu powinien obejmować wdrożenie w przedsiębiorstwie innowacji w procesie biznesowym (innowacji procesowej), polegającej na automatyzacji lub robotyzacji procesu produkcji.

Proces produkcji obejmuje następujące etapy:

  • technologiczny (przekształcanie nakładów pracy i środków w produkty, w tym prace inżynieryjne i związane z nimi testy techniczne, analizy i certyfikacja jako wsparcie produkcji),
  • magazynowanie surowców wykorzystywanych w procesie technologicznym,
  • transport wewnętrzny, tj. zaopatrzenie linii produkcyjnej, odbiór produktów gotowych z produkcji,
  • kontrola jakości wyprodukowanych produktów,
  • pakowanie.

Projekt powinien obejmować automatyzację lub robotyzację co najmniej jednego z ww. etapów produkcji.

Dofinansowanie można przeznaczyć także na przeprowadzenie audytu technologicznego i diagnozy dojrzałości cyfrowej oraz opracowanie mapy drogowej transformacji przedsiębiorstwa w kierunku Przemysłu 4.0, działania inwestycyjne (w tym zakup automatów, robotów, maszyn, urządzeń i oprogramowania) oraz wsparcie procesu instalacji i wdrożenia nabytych aktywów (szkolenia i doradztwo). Realizacja takich działań przed złożeniem wniosku o dofinansowanie stanowi jeden z warunków uzyskania dofinansowania. MŚP może w tym zakresie skorzystać również z nieodpłatnych usług jednego z Europejskich Hubów Innowacji Cyfrowych (EDIH) działających na terenie Polski.

Wsparcie na usługi szkoleniowe i doradcze będzie udzielane w formie dotacji bezzwrotnej, natomiast finansowanie inwestycji w formie dotacji warunkowej.

Więcej szczegółowych informacji oraz dokumentację konkursową znajdą Państwo pod adresem https://www.parp.gov.pl/component/grants/grants/automatyzacja-i-robotyzacja-w-msp