Rozpoczął się nabór Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, który  skierowany jest do miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze. Jest to program finansowany z drugiej edycji Funduszy Szwajcarskich dla Polski i realizowany we współpracy ze Związkiem Miast Polskich, a Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej pełni w nim rolę operatora.

Celem Programu jest wsparcie miast, które są zagrożone utratą funkcji społeczno-gospodarczych, np. w wyniku transformacji ustrojowej, upadku państwowych przedsiębiorstw, wyzwań związanych z odpływem ludności do największych miast. Na wsparcie mogą liczyć także miasta charakteryzujące się niską dzietnością, a także zanieczyszczeniem powietrza. W województwie warmińsko-warmińskim do takich miast zaliczamy: Elbląg, Iławę, Bartoszyce, Braniewo, Kętrzyn, Lidzbark Warmiński, Mrągowo, Szczytno, Działdowo, Giżycko, Olecko, Ostródę, Ełk oraz Pisz. Łącznie 139 miast w Polsce może ubiegać się o 1,424 mld zł wsparcia z Funduszy Szwajcarskich na swoje pomysły projektowe.

Wsparcie z Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast obejmuje między innymi:

  • finansowanie dla mikro-, małych i średnich firm,
  • edukację zawodową,
  • efektywność energetyczną i energię odnawialną,
  • transport publiczny,
  • gospodarkę wodno-ściekową, np. rozwój sieci kanalizacji,
  • ochronę przyrody, np. tereny zielone w mieście, parki, edukację ekologiczną, zbieranie deszczówki, a także zarządzanie odpadami,
  • inwestycje w zdrowie, np. w przychodnie i szpitale,
  • rozwój społeczeństwa obywatelskiego, czyli np. dla organizacji pozarządowych.

Nabór projektów jest dwuetapowy. Termin na złożenie Wstępnych Propozycji Projektów upływa 16 grudnia 2024 r.  Miasta, których wnioski złożone na pierwszym etapie zostaną najlepiej ocenione (miasta finaliści), zostaną zaproszone do udziału w drugim etapie, czyli do przygotowania Kompletnych Propozycji Projektów, których liczba zależy od wykorzystania dostępnej alokacji. Planowane projekty powinny wpisywać się w strategię rozwoju miasta, a ich wartość mieścić się w przedziale od 44 do 80 mln zł.

Ważne, aby przygotowane inicjatywy miały charakter kompleksowy – były  inwestycjami zarówno infrastrukturalnymi, jak i społecznymi, które zaangażują mieszkańców i organizacje społeczeństwa obywatelskiego. Co ważne, miasta mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 100 % wydatków projektu (na wysokość wsparcia w każdym przypadku będą miały wpływ przepisy o zasadach pomocy publicznej).

Więcej informacji oraz dokumenty dostępne są na stronie www.programszwajcarski.gov.pl.