Bank Gospodarstwa Krajowego zachęca do skorzystania z preferencyjnych pożyczek na rozwój turystyki w Polsce Wschodniej.  Środki te pochodzą z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 (FEPW), a łączny budżet zarezerwowany na ten cel w programie wynosi 100 mln euro, czyli ok. 430 mln zł. Do 2029 roku suma ta może wzrosnąć ze względu na odnawialny charakter instrumentu finansowania projektów turystycznych.

Z szansy finansowania mogą skorzystać mikro, mali i średni przedsiębiorcy działający w branży turystycznej lub okołoturystycznej. Warunkiem otrzymania wsparcia jest ulokowanie inwestycji na terenie Polski Wschodniej, tj. województw warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, podkarpackiego lub regionalnego mazowieckiego.

  • Wnioskujący mogą ubiegać się o wparcie w wysokości do 1 mln zł.
  • Maksymalny okres spłaty: 7 lat (84 miesiące).
  • Oprocentowanie:  1-2 % w skali roku (w zależności od rodzaju projektu). 

Planowane projekty powinny obejmować:

  • rozbudowę przedsiębiorstwa prowadzącą do wprowadzenia na rynek nowych lub ulepszonych produktów lub usług,
  • dokonanie zasadniczych zmian w działalności, które skutkują wprowadzeniem na rynek nowych lub ulepszonych produktów lub usług,
  • inwestycje w nowe wyposażenie i sprzęt.

Wysokość oraz terminy spłat rat mogą uwzględniać sezonowy charakter działalności w branży turystycznej. Warto podkreślić, że przedsiębiorcy mogą liczyć na korzystniejsze niż rynkowe oprocentowanie pożyczki, które jest stałe w całym okresie jej obowiązywania, a także brak jest opłat i prowizji za jej udzielenie i obsługę. Co istotne, jeden przedsiębiorca może zawnioskować o maksymalnie dwie pożyczki.

Dodatkowe preferencje będą dotyczyć inwestycji młodych firm, prowadzących działalność nie dłużej niż trzy lata oraz inwestycji komplementarnych do szlaków turystycznych, jakie powstaną w ramach priorytetu V Programu FEPW.

Pożyczek będą udzielać partnerzy finansujący wybrani przez BGK w drodze konkurencyjnej procedury. Pożyczki w województwie warmińsko-mazurskim będą udzielane przez: Stowarzyszenie „Centrum Rozwoju Ekonomicznego Pasłęka”, Działdowską Agencję Rozwoju S.A., Fundację Rozwoju Regionu Łukta, Fundację Wspierania Przedsiębiorczości Regionalnej oraz Nidzicką Fundację Rozwoju NIDA.

Szczegółowe informacje na temat pożyczek znajdą Państwo na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego.