Ruszył pierwszy konkurs Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 poświęcony adaptacji miast do zmian klimatu. Alokacja dostępna w konkursie wynosi 550 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z przeznaczeniem na spójne i zintegrowane przedsięwzięcia infrastrukturalne, kompleksowo dostosowujące miasta do ekstremalnych stanów pogodowych oraz łagodzące efekt miejskich wysp ciepła przez rozwój zielono-niebieskiej infrastruktury. Przyjmowanie wniosków projektowych trwa do 31 października br.
Wsparcie miast w adaptacji do zmian klimatu w programie dla Polski Wschodniej ma charakter konkurencyjny i adresowane jest do 57 miast i miejscowości z makroregionu Polski Wschodniej w tym 14 samorządów z naszego regionu, spełniających kryteria kwalifikowalności beneficjentów. Są to miasta średnie, tracące funkcje społeczno-gospodarcze oraz miasta subregionalne z podregionów z najwyższą kumulacją gmin zmarginalizowanych (20-100 tys. mieszkańców). Beneficjentami mogą być także samorządy, na terenie których położone są miejscowości o statusie uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej.
Miasta mogą się ubiegać o dofinansowanie następujących przedsięwzięć:
- zwiększanie powierzchni czynnych biologicznie i hydrologicznie (rozszczelnianie) na obszarach zurbanizowanych oraz zagospodarowanie wód (w tym zatrzymanie, retencjonowanie i oczyszczanie wód opadowych) w zlewniach miejskich,
- rozwiązania oparte na ekosystemach i zasobach naturalnych, obecnych i rozwijanych przez miasta (w tym zielono-niebieska infrastruktura i różnorodność biologiczna).
Dofinansowanie mogą otrzymać projekty obejmujące m.in. rewitalizacjęparków, budowę parków kieszonkowych, budowę zrównoważonych systemów retencji, zagospodarowania i oczyszczania wód opadowych (nawierzchnie przepuszczalne, podłoża strukturalne), zagospodarowanie nabrzeży, lokalne obniżenia z bioretencją, powierzchnie przepuszczalne, rewitalizację koryt rzecznych/cieków/dolin, stawów retencyjnych, budowę niecek bioretencyjnych, ogrodów deszczowych. Na wsparcie mogą liczyć również zielone mosty nad korytarzami drogowymi, tunele pod korytarzami transportowymi, a także systemy (w tym urządzenia i instalacje oraz sposób kształtowania powierzchni terenu) mające za zadanie zapobieganie podtopieniom i zalaniom oraz ograniczanie skutków tych zjawisk, a także zwiększenie absorbcji gruntu, spowolnienie odpływu oraz retencjonowanie wody wraz z systemami jej dystrybucji podczas suszy.
Nabór prowadzi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – Instytucja Wdrażająca działanie 2.2 Adaptacja do zmian klimatu w programie FEPW 2021-2027. Szczegółowe informacje o trwającym naborze znajdują się tutaj.