Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej planuje uruchomienie jesienią oraz na przełomie roku 2023/2024 nowych konkursów w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 (FEPW) przeznaczonych na rozwój przedsiębiorstw, turystyki i ochronę środowiska.

Przedmiotem ostatniego posiedzenia Komitetu Monitorującego FEPW było m.in. zatwierdzenie kryteriów wyboru projektów dla następujących działań Programu:

  • Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP

Jest to nowe, dwuetapowe działanie skierowane do przedsiębiorców. Nabór maruszyć w październiku tego roku. W pierwszej kolejności wsparcie obejmie opracowanie modelu biznesowego przedsiębiorstwa w oparciu o założenia GOZ. Elementami modelu będą w szczególności: audyt przedsiębiorstwa i doradztwo. Celem jest ustalenie możliwych kierunków transformacji firmy w nurcie gospodarki o obiegu zamkniętym. Drugi etap będzie polegał na wdrożeniu działań wynikających z opracowanego modelu. Konkurs przeprowadzi Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

  • Bioróżnorodność

Już we wrześniu wystartują konkursy na inwestycje ukierunkowane na czynną ochronę przyrody i różnorodności biologicznej w obszarach NATURA 2000. Projekty mają pomóc udrożnić korytarze ekologiczne o znaczeniu ponadregionalnym i przywrócić ich ciągłość. Inwestycje związane będą z likwidowaniem barier i sztucznych ograniczeń, budową przepławek, przejść dla zwierząt, łączeniem rozdrobnionych kompleksów leśnych w zwarte struktury krajobrazu. 

Dofinansowaniem zostaną objęte też projekty w zakresie edukacji ekologicznej – w parkach narodowych mają powstać centra edukacyjne, a przeprowadzone akcje edukacyjne mają podnieść świadomość ekologiczną wśród samorządów, przedsiębiorców i lokalnych społeczności. 

Konkursy są skierowane między innymi do administracji publicznej, służb publicznych (Lasów Państwowych, parków narodowych, zarządzających gospodarką leśną lub wodną) oraz organizacji pozarządowych. Przeprowadzi je Ministerstwo Klimatu i Środowiska (Instytucja Pośrednicząca FEPW) we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (Instytucja Wdrażająca FEPW).

  • Zrównoważona turystyka

W lutym 2024 roku ma ruszyć nabór na projekty obejmujące inwestycje w obiekty i miejsca, które poprzez powiązanie ich ze sobą utworzą spójny projekt – ponadregionalny szlak turystyczny (np. historyczny, kulturowy, przyrodniczy, krajobrazowy). Inwestycje mają powstać z poszanowaniem środowiska naturalnego.

Projekty przygotowywane są przez samorządy województw, w koordynacji międzywojewódzkiej, w szerokim partnerstwie z podmiotami regionalnymi i lokalnymi. Za przeprowadzenie konkursu będzie odpowiedzialna Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. 

Szczegółowe informacje na temat Programu, w tym harmonogram naborów wniosków są dostępne na stronie internetowej: https://www.fepw.gov.pl/.