Ruszyła akcja „1200 czujników smogu” – szkoły z całej Polski mogą otrzymać bezpłatne urządzenia pomiarowe do monitorowania jakości powietrza oraz pakiet materiałów interaktywnych o smogu w ramach projektu Edukacyjnej Sieci Antysmogowej (ESA). Zgłoszenia placówek zainteresowanych udziałem w projekcie są przyjmowane do 30 czerwca br.
W akcji mogą wziąć udział szkoły z całej Polski należące do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). Szkołę może zgłosić dyrektor, nauczyciel lub organ prowadzący (gmina, fundacja itp.) przez formularz: Dołącz do ESA. Udział w projekcie jest bezpłatny.
Wszystkie placówki, które przystąpią do projektu, będą uczestniczyć w zajęciach o tematyce ekologicznej, a 1200 z nich otrzyma bezpłatny czujnik smogu i tablicę LED do wyświetlania wyników pomiarów. Dodatkowo szkoły zakwalifikowane do uczestnictwa w projekcie otrzymają dostęp do treści edukacyjnych pomocnych w kształtowaniu postaw ekologicznych, m.in. kursów i e-lekcji na temat zanieczyszczenia powietrza i zmian klimatu dostępnych na platformie e-learningowej eduESA. Ponadto nauczyciele z tych szkół wezmą udział w bezpłatnych szkoleniach i webinarach prowadzonych przez ekspertów.
Każda ze szkół może otrzymać maksymalnie 34 punkty rekrutacyjne. Podczas rekrutacji liczyć się będą dwa główne kryteria:
1. Zaangażowanie szkoły – grywalizacja (do zdobycia maksymalnie 20 pkt):
- Głosowanie – dodatkowe punkty otrzymają szkoły, które dostaną głosy największej liczby swoich uczniów. Sposób głosowania placówki będą wybierać indywidualnie, jednak zasada jest wspólna – każdy uczeń szkoły może oddać tylko jeden głos. Szkoły będą mogły zdobyć 0–10 pkt, w zależności od sumarycznej liczby głosów (np. jeśli zagłosuje 100% uczniów, na konto szkoły trafi 10 pkt, jeśli 37% – 3,7 pkt itd.).
- Konkurs – praca kreatywna -10 pkt czeka na szkoły, do których chodzą autorzy kreatywnych prac na temat „Moja szkoła OSE w projekcie ESA”. Każda szkoła może zgłosić do konkursu jedną pracę wykonaną z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych (np. plakat, mem) lub pracę plastyczną stworzoną dowolną techniką. Wszystkie szkoły, które przekażą prace zgodne z tematyką konkursu i zostaną pozytywnie zaopiniowane przez komisję, otrzymają komplet punktów.
2. Lokalizacja szkoły (do zdobycia maksymalnie 14 pkt):
- Wielkość miejscowości, w której działa szkoła – dodatkowe punkty otrzymają szkoły położone w miejscowościach zmagających się z największym problemem smogu (wieś – 10 pkt, miejscowość do 25 tys. mieszkańców – 8 pkt, między 25 a 49 tys. mieszkańców – 7 pkt, między 50 a 99 tys. mieszkańców – 5 pkt, między 100 a 499 i powyżej 500 tys. mieszkańców – 4 pkt).
- Usytuowanie placówki w gminie, która dotychczas nie korzystała z edukacji ESA w swoich szkołach – założeniem projektujest objęcie działaniami możliwie dużej liczby gmin i wyeliminowanie na mapie „białych plam”, czyli rozmieszczenie mierników na terenach, gdzie dotychczas nie były prowadzone pomiary jakości powietrza w ramach ESA. W tej kategorii do zdobycia będą maksymalnie 4 pkt.
Szczegółowe informacje dotyczące kryteriów rekrutacji do projektu znajdą Państwo na stronie esa.nask.pl/1200-czujnikow. Więcej informacji udziela infolinia OSE pod numerem: 22 182 55 55.